Montaż elektroniki – dlaczego montaż SMT jest popularniejszy niż THT?
Żeby płytki PCB mogły pełnić swoje funkcje, należy zamontować na nich elementy elektroniczne takie jak kondensatory, rezystory, oporniki czy diody. Można to zrobić, wykorzystując jeden z dwóch sposobów – montaż powierzchniowy SMT lub montaż przewlekany THT. Warto jednak mieć świadomość, że zdecydowaną większość obwodów drukowanych produkuje się obecnie z użyciem metody SMT. Dlaczego?
Firmy zajmujące się produkcją elektroniki zazwyczaj oferują zarówno montaż THT, jak i montaż SMT. Montaż przewlekany nazywany THT od angielskiego Through-Hole Technology dotyczy montowania podzespołów elektronicznych z wyprowadzeniami, czyli drucianymi nóżkami. Nóżki te przekłada się przez przygotowane wcześniej otwory w płytce PCB, a następnie przylutowuje po drugiej stronie. Lutowanie THT odbywa się ręcznie, na fali lub natryskowo.
Natomiast montaż powierzchniowy, czyli SMT od angielskiego Surface Mount Technology polega na przyklejaniu komponentów do płytki PCB. Komponenty układa się na paście lutowniczej i lutuje w piecu wieloprofilowym.
Obecnie montowanie elektroniki odbywa się głównie z wykorzystaniem metody SMT. Co przemawia za wyborem tego sposobu montażu?
Możliwość tworzenia miniaturowych płytek PCB
Montaż powierzchniowy jest w pełni zautomatyzowany – to maszyny nakładają pastę lutowniczą zgodnie z wprowadzonym schematem oraz pobierają z podajników elementy elektroniczne i układają je w wybranych miejscach. Dzięki temu można korzystać z miniaturowych komponentów i zaplanować ich gęste rozmieszczenie, a tym samym uzyskiwać płytki PCB o naprawdę niewielkich rozmiarach. A tego niestety nie da się zrobić z użyciem metody THT. Biorąc pod uwagę miniaturyzację urządzeń elektronicznych, z którą mamy do czynienia na rynku, montaż SMT wydaje się zatem oczywistym wyborem.
Szybkie tempo układania komponentów
Dodatkowo trzeba pamiętać, że automatyczny montaż elektroniki odbywa się bardzo szybko. Maszyny pick & place układają komponenty z dużą dokładnością i z prędkością do 40 tys. sztuk na godzinę. Tempo montażu można zwiększyć jeszcze bardziej, łącząc urządzenia w jedną linię produkcyjną. W przypadku metody THT nie da się uzyskać takich wyników, ponieważ montaż przewlekany wymaga ręcznego przekładania nóżek elementów przez nawiercone otwory.
Krótki czas realizacji zamówień i niskie koszty produkcji
Szybkie tempo układania komponentów na płytkach przekłada się na stosunkowo krótki czas realizacji zamówień, a co za tym idzie relatywnie niskie koszty wytworzenia obwodów drukowanych – w przypadku ilości seryjnych. Kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy płytek PCB bez problemu da się wyprodukować w terminie określonym w umowie. Dodatkowo, w razie potrzeby, można zwiększyć liczbę podzespołów i mieć pewność, że ich jakość będzie identyczna jak tych stworzonych na początku.
Dla porównania, przy wyborze montażu THT tempo produkcji zależy głównie od pracy jednostki, a trzeba pamiętać, że ten rodzaj montowania jest bardzo czasochłonny.
Więcej na temat różnic między montażem SMT a THT przeczytasz tu: https://printor.pl/montaz-smt-tht-najwazniejsze-roznice/