Ile kosztuje nowy garaż blaszak?

Ile kosztuje nowy garaż blaszak?

Potrzebujesz miejsca na samochód, przyczepę, ciągnik rolniczy lub inny sprzęt? Idealnym rozwiązaniem dla osób prywatnych oraz przedsiębiorstw nieposiadających tradycyjnego garażu murowego jest popularna konstrukcja z blachy ocynkowanej ogniowo. Prostota montażu i ograniczenie do minimum formalności sprawia, że takie budynki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Ile kosztuje garaż blaszak? Przeczytaj i dowiedz się, co wpływa na jego ostateczną cenę oraz na jaki wydatek musisz się przygotować.

Dlaczego warto zdecydować się na blaszak?

Popularny blaszak jest tani i funkcjonalny. Materiał, z którego się go wykonuje, zapewnia odpowiednią stabilność i skutecznie chroni pojazdy przed deszczem, śniegiem czy promieniami słonecznymi. Jest to obiekt mobilny, który bardzo łatwo można rozmontować i przenieść w inne miejsce. Jego postawienie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Dużą zaletą jest uniwersalność konstrukcji. Można ją wykorzystać m.in.:

 • do parkowania samochodu osobowego,
 • do przechowywania ciągnika i sprzętu rolniczego,
 • jako miejsce na narzędzia ogrodnicze,
 • w roli przydomowego miniwarsztatu dla majsterkowicza.
 • do składowania drewna na opał.

Co wpływa na cenę blaszanych garaży?

Ostateczny koszt inwestycji zależy od rodzaju obiektu, jego wymiarów oraz wykończenia. Podczas zakupu dokładnie określ, jakiej przestrzeni będziesz potrzebować. Gdy garaż blaszak ma służyć do przechowywania auta, zmierz pojazd (łącznie ze wszystkimi wystającymi elementami). Do długości dodaj minimum 1 m zapasu, aby parkowanie było wygodne. Szerokość musi pozwalać swobodnie otwierać drzwi samochodu.

Standardowe garaże blaszaki jednostanowiskowe zwykle mają wymiary 6,0 x 3,0 x 2,2 m (długość x szerokość x wysokość). Użytkownicy najczęściej wybierają konstrukcje 3 x 5 m lub 4 x 6 m. Pamiętaj, że minimalna szerokość bramy to co najmniej 2,3 m, a jej wysokość to 2 m. Za większe rozmiary trzeba dodatkowo zapłacić.

Na ostateczną cenę blaszaka wpływ mają także:

 • wykończenie powierzchni – najtańsza jest blacha ocynkowana ogniowo. Producent dodatkowe stawki dolicza za pomalowanie na wybrany kolor z palety RAL lub za wersję drewnopodobną (np. imitację złotego dębu czy orzecha),
 • rodzaj dachu – najtańsze są blaszaki z dachem jednospadowym. Spadek na bok czy do przodu wiąże się z dopłatą,
 • brama – może być podnoszona do góry lub uchylna. Standard to trapez. W wersji premium bywa stosowany droższy szeroki panel,
 • dodatkowe drzwi – można zaprojektować je z tyłu lub boku,
 • otwór okienny – za jego wycięcie płaci się około 150 zł,
 • zdobienia – klient może samodzielnie skonfigurować różne kolory ścian, dachu i bram,
 • rodzaj nitów – srebrne mogą zostać zastąpione kolorowymi.

Ile kosztują nowe garaże blaszane?

Jak widzisz, cena za garaże blaszaki jest zależna od wielu czynników. Podstawowe wersje, 3 x 5 m, można kupić już za około 2 700 zł, 3 x 6 m za nieco ponad 3 000 zł, a 4 x 5 m za 3 300 zł. Jednak ostateczna kwota zawsze jest zależna od kosztów produkcji, dostawy oraz montażu i indywidualnie ustalana przy składaniu zamówienia. Wielu producentów udostępnia też kalkulatory, które ułatwiają samodzielne wyliczenia.

Redaktor