Woda butelkowana – co tak naprawdę pijesz?

Woda butelkowana – co tak naprawdę pijesz?

Spożywanie odpowiednich ilości wody niegazowanej ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dbasz o zdrowie, więc sięgasz po wodę butelkowaną? Musisz w takim razie wiedzieć, co tak naprawdę się w niej znajduje. Sprawdź i upewnij się, czy jest to dobry wybór.

Woda butelkowana nie musi być bogata w minerały

W reklamach wody butelkowanej często pojawiają się górskie krajobrazy, a slogany powtarzają, że zawiera cenne minerały. To jeden z najczęstszych chwytów reklamowych, który ma sprawić, że zaczniesz kojarzyć wizerunek gór z wartościowym składem wody. Jak jest w rzeczywistości? Wiele takich produktów to wody źródlane, które zawierają mniej niż 1000 mg składników mineralnych na litr.

Mówiąc o minerałach, warto wspomnieć, że kranówka często przewyższa pod tym względem wody dostępne w sklepach. Jak to? Woda, która leci z kranu, jest zwykle nisko lub średniozmineralizowana. A to z kolei znaczy, że nie musisz kupować wody w sklepie, aby zadbać o wapń lub magnez w diecie. Tym bardziej że koszt jednej butelki to ok. 1 zł, zaś za litr wody z kranu płacisz średnio… 1 grosz.

W wodzie butelkowanej znajdziesz mikroplastik

Mikroplastik jest wszędzie: w glebie, wodach oceanicznych, powietrzu, a nawet w ludzkim organizmie. W jaki sposób się tam dostaje? Spożywasz go razem z wodą zapakowaną w plastikowe opakowanie. Mikroplastik to bowiem niewielkie (niewidoczne gołym okiem) cząstki plastiku, które uwalniają się z tworzywa m.in. pod wpływem promieniowania UV, wstrząsów, wibracji i degradacji opakowania.

Według naukowców z Australii już samo odkręcenie butelki powoduje, że do wody przedostaje się od 10 do 30 nanogramów tworzywa. Mikroplastik wnika do wnętrza butelki również podczas jej produkcji, magazynowania oraz transportu. Nie brzmi zbyt apetycznie? Mikroplastik nie zmienia co prawda smaku wody, może jednak spowodować wiele szkód w Twoim organizmie. Niewielkie cząsteczki kumulują się w tkankach oraz wpływają na rozwój wielu poważnych chorób, również nowotworów.

Szkodliwe substancje z butelek przenikają do wody

Woda butelkowana jest zazwyczaj pakowana w jednorazowe butelki PET, czyli wykonane z politereftalanu etylenu. Tworzywo jest lekkie, elastyczne, wytrzymałe i tanie w produkcji. Jednocześnie, według naukowców, mogą się z niego wydobywać niebezpieczne dla organizmu substancje.

W wyniku. m.in. ekspozycji na wysoką temperaturę, tworzywo PET może wydzielać Bisfenol A (BPA), ftalany i antymon. Substancje te wpływają na układ hormonalny, nerwowy i pokarmowy, a także wykazują działanie kancerogenne. Bisfenol A zwiększa też ryzyko wystąpienia niepłodności oraz może wywoływać problemy rozwojowe u najmłodszych. Dlatego BPA nie może być wykorzystywane do produkcji butelek i opakowań dla dzieci. Podobne ograniczenia nie dotyczą niestety wody butelkowanej.

Plastikowe butelki zaśmiecają planetę

Pijąc wodę butelkowaną, nie tylko dostarczasz do organizmu mikroplastik i BPA. Szkodzisz także planecie i przyczyniasz się do degradacji środowiska naturalnego. Butelka plastikowa rozkłada się przez 400-1000 lat. Do 2050 roku ilość plastiku w oceanach ma przekroczyć liczbę ryb, a odpady z plastikowych butelek generowane w ciągu roku na całym świecie ważą ok. 1 500 000 ton.

Zaledwie kilka procent plastikowych butelek jest poddawanych recyklingowi. Na świecie co minutę sprzedaje się zaś nawet mln napoi w jednorazowych butelkach. Wnioski? Plastik zaśmieca całą planetę. Najlepszym tego dowodem jest Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci, czyli olbrzymie skupisko plastikowych odpadów, dryfujące po Oceanie Spokojnym. Plama śmieci jest obecnie 5 razy większa od Polski i nadal rośnie.

Co pić zamiast wody butelkowanej?

Prawda o wodzie butelkowanej może skutecznie zniechęcić do jej zakupu. Jak w takim razie zadbać o właściwe nawodnienie organizmu? Zamiast wody w jednorazowych, plastikowych opakowaniach, pij… kranówkę. Obawiasz się o jej jakość lub nie przepadasz za smakiem wody z kranu? Na to również mamy rozwiązanie: dzbanki filtrujące Wessper. Dzbanki są wykonane z bezpiecznych surowców, takich jak szkło borokrzemowe i tworzywo BPA Free. Wymienne filtry, w które są wyposażone, skutecznie usuwają zanieczyszczenia, metale ciężkie, pestycydy oraz detergenty z wody kranowej. W efekcie staje się ona krystalicznie czysta i dobra w smaku. Zaś rodzaje filtrów możesz dobrać do swoich potrzeb, wybierając np. wkład wzbogacający wodę w magnez lub dedykowany sportowcom.

Redaktor

Współpraca merytoryczna: wskaźnik zadłużenia